Lidandets problem Nyutgåva
Varför kan inte människor bara få ha det bra? Om Gud är god och allsmäktig, varför är världen ofta så ond?
I alla tider har människan brottas med frågor om lidande. I Lidandets problem (The Problem of Pain) svarade C S Lewis på sitt karaktäristiska vis, med tro, ärlighet, humor och intellektuell skärpa, och resultatet blev en bok som har kommit att betraktas som en av den kristna litteraturens klassiker på många språk. I sin svenska översättning har den tryckts i många upplagor sedan den kom ut för första gången 1955.
Felix Larsson har tidigare översatt bland annat Kristens omvägar och den nya utgåvan av Kan man vara kristen? -- nu har han gett ny svensk språkdräkt åt också denna Lewis-pärla.
"C S Lewis är perfekt för den halvt övertygade, för vilken hederlig människa som helst som skulle vilja vara kristen men som tycker att intellektet är i vägen."
Anthony Burgess, New York Times Book Review
"Fyra femtedelar av allt mänskligt lidande beror på människan själv. Den återstående femtedelen av lidande tar CS Lewis tag i. En intressant bok även för den som inte är så teologiskt bevandrad!" Catharina Segerbank, präst i Svenska kyrkan
"Boken berörde mig och öppnade min syn för att också kunna bli vän med lidandet och att lidandet fostrar, även om det är något vi inte vill eller vill slippa." Sören Carlsvärd, baptistpastor